AMBLEM LOGO TASARIMI

Logo çizmek, hem sanatçılık hem de mühendisliktir!

Logo, tüketici ya da müşterimizle ilk karşılaşmadır. Marka ya da ürün hakkında ilk intiba, ilk düşünce bu an oluşur. Her ne kadar müşteri önyargısızım dese de, ister istemez ilk görüntüden etkilenir. Logo sizin kişiliğinizi, karakterinizi, ciddiyetinizi, hedefinizi, kısaca vizyon ve misyonunuzu ortaya koyar. Bunu renklerin verdiği duyguyla, çizgilerin netliği, okunabilirliliği, kolay algılanmasıyla yapar. Bu nedenle logo tasarımı çok ciddiye alınması gerekir. Logo tasarımında ne kadar az çizgi ile çok şey ifade edebildiği oranda güçlüdür. Logo şirketin ya da markanın kültürünü yansıtır. Hedef kitleyi sarar. Samimi, anlaşılır olmalıdır.

Sırf ‘çizgi çizmekte üstad’ diye logonuz ‘bir mimara’ çizdirilmez. Ucuza ‘bir tanışa’ çizdirilmez. Logo tasarlamak ciddi bir iştir ve uzmanlık ister. Stratejik derinlik ister. Renk bilgisi ister. Logo tasarımı, ”Logo Mühendisliği” tekniği gerektirir. Bembeyaz veya kareli bir sayfaya çizdirikler atmak, logo tasarlamak değildir.

Yapılmış ve kullanılan bir logo, zamana ve şartlarına dayanamaz. Logoyu zamana, değişen tüketici davranış ya da beklentilerine uymak, bu nedenle belki de değişmek zorundadır. Dededen toruna hiçbir  amblem/logo kalmamıştır. En eskisi bile mutlaka kenarından köşesinden bir revize görmüştür. En ünlü markalardan biri olan Coca Cola bile 11 kez revize gördüğü, bunlardan bazıları tümüyle değişim olduğunu unutmayınız. Ford, Volkswagen ve Shell 8 kere, Bercelona Futbol Kulübü 10 kez, Opel 11kez, Renault 12 kez, MacDonald’s 15 kez logolarını düzenleme yoluna gitmek zorunda kalmışlardır. Baskı metaryalleri, baskı türleri arttıkça gelişen baskı koşulları da bazen logo kullanımını geliştirir.  Örneğin; daha önce araç giydirmeleri folyo kesimle yapılabiliyordu. Bu nedenle degrade geçişli, 3 boyutlu logoları ya kullanmaz, ya da logoyu birden fazla çeşitte kullanmaz zorunda kalırdık. Bu da logo kullanım standartlarına uymazdı. Bugün devasa baskı makinelerinin veya tekniklerinin gelişimi sayesinde hem degrade, hem de 3 boyutlu logoları araç giydirmelerinde kullanabiliyoruz.

Logo ya da amblem, sahibinin ya da çizerinin hayalinden ibaret değildir. Özel analizlerin, şekil ve renk anlamlarının, ”Logo Mühendisliği” çizgisinin, tüketici beğenisiyle uyumudur. Logo, sadece sahibinin onaylamasını değil, daha çok hedef kitlenin onayını gerektirir! Bu nokta çok önemlidir. Bir logoyu beğendirmekteki kaygı, çizilen logonun hem sahibi ve pazarlamacısının hem de tüketici beğenmesi olmalıdır.

LOGO VE KARAKTER (Maskot) YARATMA ÇALIŞMALARINDAN...

2021-2022 ARASI ÇALIŞMALARDAN...

2021 ÖNCESİ ÇALIŞMALARDAN...

Eğitim Toplantıları ve Seminer İhtiyacınız Varsa!

‘Ambalaj Tasarımı, Kurumsal Kimlik Tasarımı, Amblem ve Logo Tasarımı’, ‘Yaratıcı tasarım’, ‘Doğru tasarım için fikir bulma’, ‘İyi ve etkili reklam ve tanıtım’ konuları ile, Marka ve Markalaşmak konusunda danışmak, eğitim almak ya da bu konularla ilgili akademi, firma, bayi ‘Eğitim Destek Toplantılarında ya da ‘Seminerlerde eğitmen veya konuşmacı arayışındaysanız, bana ulaşabilirsiniz.
Akademik ve okul seminerleri 1 gün ile sınırlı olduğunda (ulaşım hariç) tamamen ücretsizdir. Meslek Odaları, Belediyeler, Dernekler için toplu seminerleri 1 saat ile sınırlı olduğunda (ulaşım hariç) ücretsizdir. Ticari firma ve kişiye özel eğitim ve toplantılar ise ücretlidir.

”KOPYALA-YAPIŞTIR”CILAR DİKKAT!
TASARIM FİKİRLERİMİZ, YAZILARIMIZ YASAL KORUMA VE TAKİP ALTINDADIR! MADDİ VE MANEVİ ZARARLI ÇIKMAMAK İÇİN, ÇALMAYINIZ!

Bu sitede yer alan tüm görsel ve yazılar izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopya edilemez. Tasarımlar fikir ve görsel çizim olarak tescilli olup, takip edilmekte ve yasal koruma altındadır. Her tasarımımızı ve eskizlerini, sahiplen.com‘dan telif hakkı belgesi almadan ve noterden tastiksiz, müşterilerimize göndermiyoruz. Bu tasarımın bedeli müşterilerimiz tarafından ödenince, tasarımın kullanım haklarını satın almış sayılırlar ve dilekdikleri şekilde kullanabilirler. Bizim bu tasarımlar üzerinde hak iddia etmemiz ve yasal yollardan hakkımızı aramamız, bu tasarımların aynen ve çok benzerlerinin, bir başka tasarımcı veya şirket/marka tarafından kullanılması durumunda doğar. Bu nedenle bu sitede kullanılan tasarım fikri ve uygulamalarını herhangi bir mecrada kullanmayınız. Makale ya da blogta belirtilen yazıların aynen kopyalayarak, kendi yazı ya da makalesiymiş gibi kullanılması halinde de, aynı haklarımız saklıdır.

Bu tür alıntılar, çalıntı görsel ve metinler, çeşitli algoritmalar tarafından kolayca tesbit edilmektedir. Bu tarz uygulamalarda bulunmanız, Google’da üst sıralarda yer almaya ya da çalınan sitenin üstüne çıkmada en büyük engeli teşkil eder. Özgünlük Google’nın en önem verdiği konuların başında gelmektedir. Hatırlatması bizden!