EĞİTİMLER

EĞİTİM VİDEOLARI

Ambalaj Tasarımında
Dikkat Edilmesi Gerekenler

EĞİTİMLER

Başarılı ve kazanan bir kişi olmak için elbette mesleği sevmek gerekiyor ancak bu yeterli değil. Sektörün gerektirdiği bilgileri araştırmak, bulmak, bunları özümsemek ve bilgi sahibi olmak şart. Günümüzde şanslıyız; bilgi şimdi her yerde ve kolayca ulaşılabiliyoruz. Özellikle internet dünyası teknolojik açıdan çok gelişmiş durumda ve çok sayıda bilgiye ulaşmak gayet kolay.

Bu avantajlı bir durum olduğu kadar da, dezavantajlı bir durum. Çok bilgi var. Ancak, bu bilgilerin doğruluğu, geçerliliği, niteliği, etkisi tartışılır. Bilgi vermek, bilgiyi sunmak özel bir emek ister. Bilginin niteliği ve doğruluğu, sunumda kullanılan yöntem ve tekniklerin eğitim uygulamalarına uygun olmalı. Çapsız, niteliksiz, içerikleri düzensiz, özensiz, ciddiyetten ve bilimsellikten uzak o kadar çok sunum var ki, seçici olmak şart.

Sosyal Medya mecrasında, para kazanmanın yolu açıldığında, bilen bilmeyen, anlayan anlamayan, para kazanma uğruna, bu mecrada eğitim videoları, eğitim yazıları oluşturmaya başladı. Öncelikli amaç, abone toplayıp, reklam gelirlerine kavuşmak, buraları kazanç kapısı olarak görmeye başladığında, elbette kalitenin bozuldu. Ortalık gerçekten bilimsel ve doğru yapılmış eğitim uygulamalarından çok , niteliksiz, içeriksiz, yalan yanlış uygulamalar doldu taştı. Oysa ki eğitim bilimsel ve doğru bilgi içermelidir. Samimi ve kolay anlaşılır olmalı. Sunum dili, tarzı, sunucunun beden dili, sunum teknolojisi, ifade şeklindeki görgü, temiz ve anlaşılır konuşma, bilgiyi sunarken, akademik dili kullanmak yerine, karşıdakini boğmadan, egodan uzak, bilimsellikten uzaklaşmadan daha anlaşılır  bir dil kullanmak , v.s. bunlar çok çok önemli.

Bu sunumlar, kendini geliştirmek isteyenlere, bilgiye ulaşmak isteyenlere nitelikli bir rehber olma amacını taşıma yerine, amaç para kazanmak olunca kalite düşüyor. Bu nedenle seçici olmak şart.

Mesleğimizi yaparken rekabet çok hızlı ve sert geçiyor. Değişim o kadar hızlı yaşanıyor ki, bilgi için boşa harcanacak zamanımız yok! Az zamanda çok bilgiye ulaşmak ve bu bilgiyi kullanmamız gerekiyor. Mesleki bilgi ve tecrübenin artmasında doğru ve nitelikli bilgiyi edinirken boşa harcayacak zamanımız kesinlikle yok. Bilgi doğru paylaştıkça güzeldir.

Buradaki amacımız, sadece sektöre yeni giren ‘okullu ya da alaylı tasarımcılara’ değil, ‘reklamcılık’ ya da ‘iletişim’ mezunu kişilere, ‘satış ve pazarlamacılar’a, özellikle ‘satın alma’ bölümlerinde çalışanlara, tasarımcıyla çalışmak durumunda kalan herkese, ‘Doğru Tasarımcıları’ bulmada destek olmayı, bilgilendirici olmayı amaçladık. Eğitimlerimizde daha ziyade, tasarımın üst düzey tekniklerini vermeyi, beceri geliştirici ve tecrübelerine katkı sağlayacak doğruları göstermeyi amaçladık. Sektörün asıl ve gerçek dünyası olan piyasa arenasına adabte olmayı kolaylaştıracak, yaratıcı ve iyi fikirler bulmada çekilen zorlukları giderecek, bilgi ve deneyimleri kazandırmaya çalışacağız. Tüketici davranışlarında tasarımın etkisinden bahsedeceğiz. Yoksa tasarımların yapılmasında araç olan, yazılım programlarında nasıl çalışabileceğimizi, menü ve araç nasıl kullanılacağını öğretmeyi düşünmüyoruz. Bu yönüyle düşünerek, kendimize Hoca! değil, Tecrübe Eğitimcisi! yiz diyoruz. Bu bölümde yer alan eğitimler, olabildiğince profesyonel eğitim teknik ve gereksinimleri kullanılarak yapılmaya çalışıldı. Eğitimlerde başka kaynaklarda bulunması zor, ya da olmayan konu ve bilgilere yer verilmeye özen gösteridi. Eğitimlerimizin farkı özellikle burada. En önemlisi de bizim ”Abone Ol!’‘ telaşımız, çok seyredilmekten ”Para Kazanmak”, derdimiz, ”YouTuber” olma hayalimiz asla yok!

Eğitimler yorumlara neden mi kapalı? Bunun da cılkı çıktı. Kötü niyetli rakiplerin organizesi ile yapılmış, şöhret olmak, adından söz ettirebilmek adına, sırf dalga geçmek için edepsizce yapılan çirkin yorum ve hakaretlerle dolu sosyal medya mesajları yüzünden bu kararı aldık. Eleştiriye sitemizde kapalıyız. Farklı düşünebilirsiniz. Buradaki fikirlere karşı çıkabilirsiniz. Ancak fikirlerimiz yanlış olsa da saygı duymak ve nezaket içinde itiraz etmek zorundayız. Yanlışı göstermenin de tartışmanın da bir ciddiyeti, güzelliği vardır. Sosyal Medyadaki ‘Sahte silahşörler’le, ‘Mahalle Kabadayıları’yla, ‘Çirkin Sahsiyetler’le, ‘Laf Ebeleri’yle aynı masada oturup, paylaşma keyfini ve usulünü bozmak istemiyoruz. Bu eğitim içerikleriyle ilgili tartışma yapmak isteyenlerle, özelden e-posta ile iletişim sağlayabilir, tartışabiliriz. Seviyeli itiraz ve karşı düşünceleri de açıkça paylaşacağız. Eminim bu yol, daha ciddi ve samimi olacaktır.

İyi seyirler… İyi faydalar…

Eğitim Toplantıları ve Seminer İhtiyacınız Varsa!

‘Ambalaj Tasarımı, Kurumsal Kimlik Tasarımı, Amblem ve Logo Tasarımı’, ‘Yaratıcı tasarım’, ‘Doğru tasarım için fikir bulma’, ‘İyi ve etkili reklam ve tanıtım’ konuları ile, Marka ve Markalaşmak konusunda danışmak, eğitim almak ya da bu konularla ilgili akademi, firma, bayi ‘Eğitim Destek Toplantılarında ya da ‘Seminerlerde eğitmen veya konuşmacı arayışındaysanız, bana ulaşabilirsiniz.
Akademik ve okul seminerleri 1 gün ile sınırlı olduğunda (ulaşım hariç) tamamen ücretsizdir. Meslek Odaları, Belediyeler, Dernekler için toplu seminerleri 1 saat ile sınırlı olduğunda (ulaşım hariç) ücretsizdir. Ticari firma ve kişiye özel eğitim ve toplantılar ise ücretlidir.

”KOPYALA-YAPIŞTIR”CILAR DİKKAT!
TASARIM FİKİRLERİMİZ, YAZILARIMIZ YASAL KORUMA VE TAKİP ALTINDADIR! MADDİ VE MANEVİ ZARARLI ÇIKMAMAK İÇİN, ÇALMAYINIZ!

Bu sitede yer alan tüm görsel ve yazılar izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopya edilemez. Tasarımlar fikir ve görsel çizim olarak tescilli olup, takip edilmekte ve yasal koruma altındadır. Her tasarımımızı ve eskizlerini, sahiplen.com‘dan telif hakkı belgesi almadan ve noterden tastiksiz, müşterilerimize göndermiyoruz. Bu tasarımın bedeli müşterilerimiz tarafından ödenince, tasarımın kullanım haklarını satın almış sayılırlar ve dilekdikleri şekilde kullanabilirler. Bizim bu tasarımlar üzerinde hak iddia etmemiz ve yasal yollardan hakkımızı aramamız, bu tasarımların aynen ve çok benzerlerinin, bir başka tasarımcı veya şirket/marka tarafından kullanılması durumunda doğar. Bu nedenle bu sitede kullanılan tasarım fikri ve uygulamalarını herhangi bir mecrada kullanmayınız. Makale ya da blogta belirtilen yazıların aynen kopyalayarak, kendi yazı ya da makalesiymiş gibi kullanılması halinde de, aynı haklarımız saklıdır.

Bu tür alıntılar, çalıntı görsel ve metinler, çeşitli algoritmalar tarafından kolayca tesbit edilmektedir. Bu tarz uygulamalarda bulunmanız, Google’da üst sıralarda yer almaya ya da çalınan sitenin üstüne çıkmada en büyük engeli teşkil eder. Özgünlük Google’nın en önem verdiği konuların başında gelmektedir. Hatırlatması bizden!