TİPOGRAFİ

Bugüne kadar çok kullanılan 18 simge ya da iconları, tüm ayarlarını doğru yaparak, FONT HALİNE getirildi. Örneğin, özellikle ambalaj çizerlerinin, ambalaj üzerindeki ortak kullanılan simge ve amblem dosyalarını tek tek açıp kullanmaları yerine, işi daha kolay ve daha çabuk yapabilmeleri için ”BehnanPackaging” adlı fontu hem OpenType hem de TrueType olarak oluşturdum. Aynı şekilde tekstilcilerin kullanımına sunduğum ‘BehnanTextile’ adlı fontunu da oluşturdum. 2000’i aşkın Türkçe karakterleri bulunmayan yazı karakterlerini de Türkçeleştirdim. Kendi tasarımım olan 7 yazı karakteri ailesinin yanı sıra, Önderimiz, Cumhuriyetimizin Kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Nutuk’ adlı eserini yazdığı kendi el yazı karakterlerini de ‘Ataturk’ adlı font içinde toplayarak, ücretsiz kullanıma sundum.

YAZI KARAKTERİ ya da FONT OLUŞTURMAK, YERELLEŞTİRMEK sanıldığı veya birilerinin yaptığı gibi; Türkçe karakterler olan Ğ-İ-Ş gibi harfleri yerlerine koymak, çengel yerine de kafana nasıl esiyorsa öyle çizgi ya da nokta koymak değildir. Bu ciddi ve uzun bir iştir. Yeni bir font yaratırken veya var olanı yerelleştirirken, Türkçeleştirirken, açılan font programı tüm ayarları bozar. Bu ayarlar her fontta çok farklı ve fazla sayıdadır. Bunlara dikkat etmek gerekir. En büyük sorun, internetten parasız indirilen, paylaşılan fontların (ki indirmek, kullanmak ve baskıevi ile de olsa paylaşmak yasal değildir!) ya da sadece Türkçe karakterleri koyarak, hiçbir ayar yapmadan kerning (bazı özel harf aralarının birbirine yaklaştırılması ve uzaklaştırılması işlemi) ayarlarının yapılmamış olmasıdır. Birbirinden kopmuş, uçan, kaçışan bu yazı karakterleri kullanarak yapılan tasarımları sıklıkla görmekteyiz.

Tipografi (Yazı Tasarımı)

Tipografi, yazı tasarımı bilimidir, sanatıdır. Tipografinin önemi birçok tasarımcı tarafından gerektiği kadar kavranmamakta, sadece mesajların yazıldığı font olarak görülmektedir. Halbukii işin özündeki psikolojik etki gözde kaçırılmaktadır. Tipofrafi tasarımın ayrılmaz bir parçası olup, bazen resim, şekil ya da simgenin birlikte veremediğini tek başına verebilmektedir. Özellikle kitap kapaklarında, afişlerde, broşürlerde, tanıtım videolarında, sadece yazı kullanılan tasarımlara çokça rastlamaktayız. Bir yazı tipi metnin nasıl anlaşılacağını dahi etkilemektedir. İyi bir tipografi kullanılarak oluşturulan metin, okuyucunun yazı formatına değil içeriğe odaklanmasını sağlar. İyi bir tipografik metin, insana mantıklı gelir ve sorgulanmadan genellikle farkedilmeden geçilir. Tipografik tutarlılık, herhangi bir yazı biçiminin, karakter aralığının, odaklanmanın, satır boşluklarının ve biçimlendirmenin ana unsurudur ve çalışmayı profesyonel gösterir. Yazı, bir düşünceyi, fikri aktarmaya yarayan en eski iletişim aracıdır. Yazılı ve görsel iletişime ilişkin öğelerin hem işlevsel ve estetik düzenlemesi, hem de bu öğelerle oluşturulan bir tasarım dili olan tipografi, yazının her türlü teknik ve teknolojik görünüşüdür. İşi gücü sadece tipografi sanatı olan tipograflar, bu tasarım sanatının gelişmesindeki katkısı inkar edilemez bir gerçektir..

Eğitim Toplantıları ve Seminer İhtiyacınız Varsa!

‘Ambalaj Tasarımı, Kurumsal Kimlik Tasarımı, Amblem ve Logo Tasarımı’, ‘Yaratıcı tasarım’, ‘Doğru tasarım için fikir bulma’, ‘İyi ve etkili reklam ve tanıtım’ konuları ile, Marka ve Markalaşmak konusunda danışmak, eğitim almak ya da bu konularla ilgili akademi, firma, bayi ‘Eğitim Destek Toplantılarında ya da ‘Seminerlerde eğitmen veya konuşmacı arayışındaysanız, bana ulaşabilirsiniz.
Akademik ve okul seminerleri 1 gün ile sınırlı olduğunda (ulaşım hariç) tamamen ücretsizdir. Meslek Odaları, Belediyeler, Dernekler için toplu seminerleri 1 saat ile sınırlı olduğunda (ulaşım hariç) ücretsizdir. Ticari firma ve kişiye özel eğitim ve toplantılar ise ücretlidir.

”KOPYALA-YAPIŞTIR”CILAR DİKKAT!
TASARIM FİKİRLERİMİZ, YAZILARIMIZ YASAL KORUMA VE TAKİP ALTINDADIR! MADDİ VE MANEVİ ZARARLI ÇIKMAMAK İÇİN, ÇALMAYINIZ!

Bu sitede yer alan tüm görsel ve yazılar izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopya edilemez. Tasarımlar fikir ve görsel çizim olarak tescilli olup, takip edilmekte ve yasal koruma altındadır. Her tasarımımızı ve eskizlerini, sahiplen.com‘dan telif hakkı belgesi almadan ve noterden tastiksiz, müşterilerimize göndermiyoruz. Bu tasarımın bedeli müşterilerimiz tarafından ödenince, tasarımın kullanım haklarını satın almış sayılırlar ve dilekdikleri şekilde kullanabilirler. Bizim bu tasarımlar üzerinde hak iddia etmemiz ve yasal yollardan hakkımızı aramamız, bu tasarımların aynen ve çok benzerlerinin, bir başka tasarımcı veya şirket/marka tarafından kullanılması durumunda doğar. Bu nedenle bu sitede kullanılan tasarım fikri ve uygulamalarını herhangi bir mecrada kullanmayınız. Makale ya da blogta belirtilen yazıların aynen kopyalayarak, kendi yazı ya da makalesiymiş gibi kullanılması halinde de, aynı haklarımız saklıdır.

Bu tür alıntılar, çalıntı görsel ve metinler, çeşitli algoritmalar tarafından kolayca tesbit edilmektedir. Bu tarz uygulamalarda bulunmanız, Google’da üst sıralarda yer almaya ya da çalınan sitenin üstüne çıkmada en büyük engeli teşkil eder. Özgünlük Google’nın en önem verdiği konuların başında gelmektedir. Hatırlatması bizden!