HAKKIMDA

Merhaba!

Tasarım ihtiyacınıza doğru ve zevkli bir çözüm arıyorsunuz. Olanca sabır ve ilgi ile sizi dinlerim. Söz bana gelince, öncelikle neyi nasıl yapmamanız gerektiğini göstererek işe başlarım. Ana amaç, ihtiyaca doğru çözüm getirmekse, ilk önce ”Neyi nasıl yapmamamız gerektiği konusunda anlaşmalıyız.

Hazır tasarım sitelerinden alıp, orasından burasından çekiştirip, kolay yoldan ”Müşteriye özgün” iş diye koy masaya.. (Amerika’yı yeniden keşfetmeyelim!) diyerek, başarılı olmuş olan bir tasarımın, neredeyse tıpa tıp benzerini koy masaya.. Ben de bu yok! Tuhaf olan, birbirine benzeyen işlerin faturalarını müşteriye hangi akla uyularak ödetmeye kalkarlar, buna canım yanar.

Öylesine hızda ürüyor ki işler – üretiliyor demeye çekiniyorum– akşama işi mi yetiştirme yarışındalar, yoksa en trend cafe’de, en öndeki masaya yetişme yarışında mı, ayırt edemiyor insan.. Bir de markanın stratejileri ve ihtiyaçlarına değil de, tümüyle gladyatörler savaşına benzettiğim ”Tasarım Ödülleri” yarışlarına katılmayı amaçlamış tasarımlar yaratmayı, aklım bir türlü almıyor! Neye ve kime hizmet..?

“Prensipler, bir şeye mal olmuyorsa, prensip değildirler.” Nokta! Para, elbette önemli, hele değerinden her geçen gün bir şeyler yitirdiği günümüzde. ”Tasarımcılar Mezarlığı, (Paramı alırım, müşterinin dediğini yaparım.) diyerek, kendi sonlarını hazırlamışlar ile dolu. Tasarımda ”copy-paste arsızlığı, tahammülün ötesine varmış, farkında değiliz. Artık kim daha önce kopyalarsa, yarışta o önde!

İsteğim, akılcı, günü yakalayıp, önünde gidebilen, insana dair birşeyler söyleyen, akla ve yüreğe dokunabilen işler yapmak.. Ne boşu boşuna yel değirmenlerine saldırırım, ne de Moby Dick’in peşinden uçuruma sürüklenecek kadar gözü karayım.. İsteğim, akılcı, günü yakalayıp, önünde gidebilen, insana dair birşeyler söyleyen, akla ve yüreğe dokunabilen işler yapmak.. Sayfa düzeni’ni, fotoğraf veya illüstrasyonu, yazı karakteri, renk paletini, baskı tekniklerini bilinçle uygulamayı sürdürdüğüm, müşterinin “elinin mouse”u ile pek karışmayacağı, estetik kaygıların ticari beklentiler ile uyuma kavuştuğu işler yapmak.. Müşterinin (Benim de çorbada tuzum bulunsun!) ‘un çorbanın tadını bozmadığı, aksine çorbaya nefaset katacağı işler yapmak.. Kendimin ya da müşterimin egosunu tatmin için yapılan türlü çeşitli kurnazlıklar, kurum ya da markanın acı faturaları ödenmesine neden oluyor.

Yetersiz, bir şey söylemeyen, akla zarar işlerin, müşterilere nasıl onaylatıldığına şaşıyorum doğrusu.. Portföyümde böyle çalışmalar hiç yer almadılar. Yapılmadılar ki! Yapılmasınlar da! Akıl, iki kulplu bir küp.. Bir kulpundan tutmak yetmez. Müşteri ve tasarımcı ikilisi, iki kulpundan da var güçleriyle tutmalı. İleri-geri çekiştirmek için değil, ileriye taşımak için!

”Aciliyetler işleri oldu bittiye getirmeye zorluyorlar. İşimizin bir diğer zor tarafı, hizmetimizin bedelini ödeyenlerin bugün-var-yarın-yok olmaları. Aklınızdakini kavrayan, size yeşil ışık yakan kişi, akşamdan sabaha işten ayrılıyor, geride kalanlar ise sanki intikam alırcasına, yaptıklarını(zı) yıkıp yok etmeye çalışıyorlar.. Asıl zarar gören, iletişim çizgisinde sismik zigzag’lar sergileyen, geri dönüşsüz hasarlar alan kurum ya da marka oluyor. Bu nedenle, organigram’ın en üstündeki kişi, ya da ona en yakın kişinin işverenim olmasını arzu ediyorum.. Bunun, hesap verebilirlik adına da en doğru yol olduğuna inanıyorum.

Ben, böyle beraberliklerin keyifle yürüdüğüne tanık oldum, bu tadı biliyorum. Başarısında payım olduğu için mutluyum.. Yeni beraberlikler için de kapım daima açık… Yok, (Hizmeti alan, parayı ödeyen benim, ben ne istersem, neyi beğenirsem, tasarımcı onu yapmalı!) diyen varsa, ”Doğru adres” ben değilim!

Ne çizgi altı, ne çizgi üstü çalışıyorum. Ben çizginin altını üstüne getiriyorum. Ara sıra içine büyü katmak, hayal katmak, işi daha da güzelleştiriyor. Anlaşılır olmaktan ödün vermeden farklı olmak, fark edilir olmak, çizgimdeki ana felsefe.

(Bize çözüm getirebilir misiniz?) derseniz..

“Biliyorum, yaparım!”… yanıtım, bu kadar kısa.

YARATICI YÖNETMEN ● TASARIMCI ● DANIŞMAN ● TASARIM EĞİTMENİ

BİYOGRAFİ

Ankara’da Adige (Çerkes) bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Şaka gibi, 1 Nisan günü doğdu. Ankara Mimar Kemal Lisesi ilk mezunlarından. Gazi Eğitim İngilizce Bölümü’nden ve University of the Arts London Camberwell Güzel Sanatlar Grafik Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu.

Altı yıl profesyonel kokartlı Turizm Rehberliği yaptı. Çeşitli liselerde ve Ordu Meslek Yüksek Okulu’nda Eğitmenlik görevinde bulundu. Gençlik ve Spor Bakanlığında Spor Uzmanlığı yaptı. Akdeniz Olimpiyatları Organizasyonun tanıtım materyallerini hazırladı. Özel Sektöre geçti, altı yıl Sağra’da (Tadella, Sarella), iki yıl Ülker’de, iki yıl Bayındır Holding’de (Bayındır İnşaat, Tıp Merkezi, Sigorta, Sagra, Tatilya), altı yıl Turgut Aydın Holding’te (Memorial Hastanesi, Aydın Örme) görsel tasarım departmanlarını yönetti. Yedi yıllık, Reklam Ajansı deneyimi var (Tarla Reklam, Santa Works, PlanAdWorks, Solutions Istanbul Network). Uluslararası iki, yurt içinde ise onaltı tasarım ödüle sahip olup, dünya ambalaj müzesinde iki eseri yer alıyor.

O.B.K.T’de tiyatro oyunculuğu yaptı. İki tiyatro oyununun müziğini, sekiz oyunun ise dekorunu yaptı. Ordu İlinin Tiyatro Tarihini yazdı. (Kıyı 55.sayı, Ekim 1990). Türkiye 1. Tiyatro Kurultayı’nda O.B.K.T.’yi temsil etti ve ‘Anadolu’da Tiyatro Yapmak’ konulu tebliğ sundu. Fotoğraf çekmeyi öğrendi. On iki yıldır İstanbul’da Türk Sanat Müziği Topluğu üyesi olarak müzikle ilgilendi.  Üç Müzik Topluluğu kuruluşunda yer aldı ve sanat yönetmenliklerini yaptı. Altı müzik enstrümanı çalıyor. Lise ve üniversite yıllarında, sekiz yörenin halk danslarıyla uğraştı. Özellikle Kafkas Halk Danslarında uzman. Lisanslı olarak çeşitli kulüplerde basketbol ve voleybol oynadı. Basketbol ve hentbol hakemlikleri yaptı. Bir yıl Basketbol İl Hakem Komitesi Başkanlığı, iki yıl Basketbol İl Federasyonu Temsilciliği görevlerinde bulundu.

Evli, iki çocuk babası. Bir de en sadık dostu, köpeği Paşa’sı var.

MASAÜSTÜ

– PC ve Mac Bilgisayarlarını, programlarını aynı ve üst düzeyde kullanım
– Kurumsal Kimlik oluşturma
– (A)Fleksibl B)Ofset C)Serigrafi D)Tifdruk E)Kuruofset F)CTP baskı ön hazırlıkları
– Ambalaj tasarımları
– Basılı evrak tasarımları
– Logotayp, logo, amblem tasarımları,
– Özel yazı karakterleri oluşturma, yerelleştirme (Türkçeleştirme gibi)
– Tipografik uygulamalar
– Dia, resim, fotoğraf üzerinde görüntü işlemleri, özel efekt uygulamaları
– Renk ayırım ve renk düzeltme işlemleri, renk kalibrasyonu ve renk yönetimi
– Illüstrasyon çalışmaları
– Araç giydirme tasarımları
– 3 boyutlu modelleme ve eskiz uygulamaları (mimari hariç), 3 boyutlu animasyon
– Hareketli ve 3 boyutlu nesne tasarımlarını filme kayıt
– Resim, müzik, ses, metin kullanarak sunu hazırlanması (multimedia).
– Sunu (prezantasyon) filmleri hazırlama ve montajı
– Ses, müzik ve görüntülerin, bilgisayar ortamına aktarılması, işlenmesi ve efekt uygulamaları
– Web sitesi uygulamaları
– Sosyal Medya uygulamaları
– Bilgisayar ve çevre birimleri donanım bilgisi

Slide Slide Slide Slide Slide Slide Slide Slide Slide

Eğitim Toplantıları ve Seminer İhtiyacınız Varsa!

‘Ambalaj Tasarımı, Kurumsal Kimlik Tasarımı, Amblem ve Logo Tasarımı’, ‘Yaratıcı tasarım’, ‘Doğru tasarım için fikir bulma’, ‘İyi ve etkili reklam ve tanıtım’ konuları ile, Marka ve Markalaşmak konusunda danışmak, eğitim almak ya da bu konularla ilgili akademi, firma, bayi ‘Eğitim Destek Toplantılarında ya da ‘Seminerlerde eğitmen veya konuşmacı arayışındaysanız, bana ulaşabilirsiniz.
Akademik ve okul seminerleri 1 gün ile sınırlı olduğunda (ulaşım hariç) tamamen ücretsizdir. Meslek Odaları, Belediyeler, Dernekler için toplu seminerleri 1 saat ile sınırlı olduğunda (ulaşım hariç) ücretsizdir. Ticari firma ve kişiye özel eğitim ve toplantılar ise ücretlidir.

”KOPYALA-YAPIŞTIR”CILAR DİKKAT!
TASARIM FİKİRLERİMİZ, YAZILARIMIZ YASAL KORUMA VE TAKİP ALTINDADIR! MADDİ VE MANEVİ ZARARLI ÇIKMAMAK İÇİN, ÇALMAYINIZ!

Bu sitede yer alan tüm görsel ve yazılar izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopya edilemez. Tasarımlar fikir ve görsel çizim olarak tescilli olup, takip edilmekte ve yasal koruma altındadır. Her tasarımımızı ve eskizlerini, sahiplen.com‘dan telif hakkı belgesi almadan ve noterden tastiksiz, müşterilerimize göndermiyoruz. Bu tasarımın bedeli müşterilerimiz tarafından ödenince, tasarımın kullanım haklarını satın almış sayılırlar ve dilekdikleri şekilde kullanabilirler. Bizim bu tasarımlar üzerinde hak iddia etmemiz ve yasal yollardan hakkımızı aramamız, bu tasarımların aynen ve çok benzerlerinin, bir başka tasarımcı veya şirket/marka tarafından kullanılması durumunda doğar. Bu nedenle bu sitede kullanılan tasarım fikri ve uygulamalarını herhangi bir mecrada kullanmayınız. Makale ya da blogta belirtilen yazıların aynen kopyalayarak, kendi yazı ya da makalesiymiş gibi kullanılması halinde de, aynı haklarımız saklıdır.

Bu tür alıntılar, çalıntı görsel ve metinler, çeşitli algoritmalar tarafından kolayca tesbit edilmektedir. Bu tarz uygulamalarda bulunmanız, Google’da üst sıralarda yer almaya ya da çalınan sitenin üstüne çıkmada en büyük engeli teşkil eder. Özgünlük Google’nın en önem verdiği konuların başında gelmektedir. Hatırlatması bizden!